1. Suyu ideal sicaklik olan 96 dereceye kaynatin. Filtreyi üç katli taraf chemex in akiş noktasina gelecek şekilde yerleştirin ve kağittan gelebilecek tatlari önlemek Için filtre üzerinde sicak su gezdirin. Bu Işlem sonunda karafta biriken suyu bosaltin.

2. Her 1 ml su Için 16,6 gr kahve kullanacağinizi düşünerek kahvenizi orta-kalin Seviyesinde öğütün. Örneğin 30 gr kahve kullanacaksaniz, 500 ml suya ihtiyaciniz olacak. Kahvenizi islatmiş olduğunuz filtreye dökun ve filtrede düz bir zemin oluşturmasini sağlayin.

3. Yaklaşik 96 derecedeki suyu boşaltmaya başlarken kronometrenizi çaliştirin. Öncelikle blooming denilen Işlem Için koyduğunuz kahvenin iki kati kadar su dökün. Örneğin 30 gr kahve kullaniyorsaniz, 70 ml su dokun. Su dokme İşlemini merkezden başlayip genişleyen daireler şeklinde yapin. 45 saniye bekleyin, kahve bu arada degaze olacak ve kahveden köpükler çiktiğini göreceksiniz.

4. 45 saniye tamamlandiktan sonra ayni hiz ve dairesel hareketlerle kalan 430 ml suyu (30 Gr kahve Için 70 ml suyu zaten kullanmistik) ekleyin.

5. Demlemenin maksimum 3:30 dakikada gerçeklesmesi gerekir. Bu süreden hizli bitiyorsa, kahveyi daha ince ögütün. Çok daha uzun sürede bitiyorsa, kahveyi daha kalin öğütün,